Kvalitní a dražší vodovodní baterii je většinou zárukou delší životnosti a spolehlivosti, naproti tomu levnější vodovodní baterie mají obvykle kratší životnost a jsou méně kvalitní. U každé vodovodní baterie může dojít k poškození, nejčastější poruchou je kapání vody z kohoutku nebo mechanické poškození.
Kapající kohoutek
Příčinou kapajícího kohoutku vodovoní baterie je většinou vymačkané těsnění u vršku v případě baterie s otočnými kohoutky nebo kartuše u pákových vodovodních baterií, stačí tedy vyměnit dané těsnění. Určitě nezapomeňte také pročistit průtokové otvory, protože mohou být zanesené vodním kamenem. Když nepomůže ani to, je třeba vyměnit vršek nebo kartuši a vodovodní baterie opět plní svou funkci. Kartuše má za úkol míchat teplou a studenou vodu a směřovat ji do ramena, nestojí tolik jako celá baterie, ceny závisí na značce. Při výběru je třeba znát výrobce a typ baterie, do obchodu s intalatérskými potřebami je nejlepší si vzít vymontovanou kartuši nebo vršek, protože existuje velké množství katuší nebo vršků s různými rozměry a tvary.
Co je potřeba k opravě kapající vody?
- Nářadí – šroubováky, inbusový klíč, jemný kartáček.
- Čas k opravě – většinou do hodiny.
- Dovednost – demontovat pákovou vodovodní baterii, pracovat s malými díly.
- Materiál – sada těsnění a o-kroužků pákové vodovodní baterie, silikonová vazelina.
- Příprava – uzastavit hlavní uzávěr vody, vložit zátku do umyvadlové výlevky, zakrýt umyvadlo hadříkem, jež zachytí spadlé součástky.
Výměna kartuše pákové vodovodní baterie
- Zastavte hlavní uzávěr vody a otevřete páku baterie pro vytečení zbylé vody.
- Vyšroubujte jistící šroubek, většinou se nachází za plastovou krytkou ukazující teplou a studenou vodu.
- Sundejte/vytáhněte páku z těla vodovodní baterie a demontujte krytku kartuše.
- Kartuš se skrývá pod pochromovanou plastovou objímkou zaklapnutou (přes malé výstupky) do kovového těla armatury. Abyste se k ní dostali, musíte ji také vytáhnout.
- O-kroužky mohou být snadno vyjmuty z vložky rukou, bez použití jakých-koli nástrojů. Několik typů pákových vodovodních baterií může mít kartušovou vložku osazenou jedním větším těsněním, místo několika menších samostatných o-kroužků. V takovém případě prostě vyměňte kompletní těsnění.
- U některých typů se po demontáži dolního disku objeví další gumová těsnění. Demontujte je menším šroubovákem, dávejte však pozor, aby jste šroubovákem nepoškrábali vložku. V případě že je vložka poškrábaná nebo prasklá, vyměňte ji za novou.
- Pokud je samotná kartuš v pořádku, kupte sadu o-kroužků a těsnění určenou pro vaši pákovou vodovodní baterii.
- Některé typy pákových vodovodních baterií jsou osazeny u patice dalšími těsněními. Ty se mohou v průběhu doby opotřebovat a voda z baterie pak proniká u patice. Demontujte šroubovákem opotřebované kruhové těsnění a odstraňte nečistoty z místa kde byly usazeny. Namažte nová těsnění silikonovou vazelinou a usaďte je na místo původních.
- Dalším kritickým místem se může stát těsnění po obvodu keramického tělesa, do kterého je přiváděna teplá a studená voda z domovního rozvodu. Zkontrolujte jeho stav, tam, kde baterie protéká, může být jeho opotřebení příčinou.
- Když už jste u demontáže, nezapomeňte rovnou i vyšroubovat a vyčistit sítko perlátoru od vodního kamene a nečistot. K očištění může být použito obyčejného kartáčku na zuby. Naneste na těsnění a o-kroužky silikonovou vazelinu a nasaďte na místo původních.
- Zkompletujte vložku baterie, nasaďte ji na pákovou vodovodní baterii a vše smontujte. Baterie prodávané u nás mají většinou kartuš přitaženou 6hrannou matkou po celé šíři baterie, nikoli šrouby jako je to na obrázku.
Výměna vodovodní baterie
Výrobce baterií by měl vyrábět náhradní díly ještě pět let po skončení výroby daného typu baterie, ale pokud má někdo hodně starou baterii nebo vodovodní baterie méně známé značky, která se k nám třeba již nedováží, je problémem vůbec sehnat takovéto náhradní díly. Pak nezbyde nic jiného než vodovodní baterii vyměnit za novou. Když stará vodovodní baterie doslouží a rozhodnete se pro novou baterii, která nemusí být jen rovnocenou náhradou za novou, ale je i designovým prvkem, můžete tuto výměnu provést svépomocí nebo si zavolat instalatéra. Předpokladem pro rychlou výměnu nové vodovodní baterie za starou svépomocí je, že všechny rozměry původní a nové baterie souhlasí. Pokud tomu tak není, musíte provést vrtání nových pozic pro usazení baterie. Více se o demontáži staré vodovodní baterie, její následné montáži a napojení dovíte v následujícím článku montáž a výměna vodovodní baterie.